MÒDUL 2 – ACTIVITAT 1

Tasca

1.Selecció d’una unitat didàctica.

Al unitat didàctica triada que uso a l’aula és la SA 2: quins éssers vius hi ha en el món? El món de les plantes.
Crec que puc integrar un recurs digital en el treball de continguts i en una activitat de la primera sessió, on un dels objectius és observar els coneixements previs al voltant de la informació que treballarem a la S.A. per tal de treballar a partir d’aquests coneixements i poder-los ampliar.

Em situo a 2n de primària i en un perfil d’alumnat divers, on hi ha alumnes que entenen i comprenen ràpidament les activitats i altres que necessiten suport i seguiment per poder-les dur a terme.

 

2. Selecció del recurs.

Arran de la visualització de la part teòrica del Mòdul 2 he recordat l’eina del Google Sides i m’he decidit a usar aquest recurs per a la primera activitat. Només l’he usat una vegada, i penso que així n’aprendré més.

 

3. Disseny d’una activitat de realització a l’aula.
A continuació presento l’activitat que he dissenyat, m’he basat en les idees que he tingut en els punts anteriors. En primer lloc és una activitat que es pot dur a terme a l’aula usant dispositius com les tauletes (concretament a 2n tenim un carro amb uns 20 ipads).

 

En segon lloc s’usa Google Drive, concretament un arxiu creat amb Google Slides.

En tercer lloc uso el meu ordinador per tal de projectar la presentació de Google Slides. Ho puc fer de dues maneres:

A) usant la connexió a internet de la PDI de l’aula per entrar al meu usuari i projectar la presentació del Google Slide.

B) connectant l’ordinador amb el cable RGB que transmet imatge i so a la PDI com si fos una pantalla d’ordinador.

L’arxiu de Google Slides, té una primera part que consta de quatre primeres diapositives que serveixen de presentació de la sessió, organització i explicació de l’activitat.

La segona part consisteix en posar projectat un cronòmetre online, això es pot fer de diferents maneres:

a) Un cronòmetre online, per exemple:

https://www.online-stopwatch.com/classroom-timers/#google_vignette

i programar-lo el temps que considerem necessari, per exemple 20’ perquè facin l’activitat 3: completem!

b) Inserir un cronòmetre al Google Slides i a la diapositiva que ens interessi, en aquest cas he inserit un cronòmetre de 20’ a la diapositiva 4, què és on s’explica la feina a fer.

La tercera i última part consisteix en observar i reflexionar en gran grup sobre les respostes que els diferents grups han anat escrivint a la taula de doble entrada i anotar les conclusions a les que arribem a la diapositiva 6: activitat 4: què hem après?

Enunciat:

 

Context: en la situació d’aprenentatge anterior hem investigat l’animal de bosc que dóna nom a l’aula, el Linx, ara anem a veure quins altres éssers vius hi ha al bosc i al món per extensió.

S.A. 2: Quins éssers vius hi ha al món? El món de les plantes.

Introducció.

 
Competències específiques que es treballen:

 

CCEE 4 de llengua: Comprendre i interpretar textos escrits i multimodals, reconeixent el sentit global, les idees principals i la informació implícita i explícita, i realitzant, de manera progressivament autònoma, reflexions elementals sobre aspectes formals i de contingut, per construir coneixement, i respondre a necessitats i interessos comunicatius diversos.

CCEE 3 de medi: 3. Resoldre problemes i reptes generant cooperativament un producte creatiu i innovador a partir de projectes interdisciplinaris, utilitzant diferents formes de raonament, com el pensament de disseny i el pensament computacional, per respondre a necessitats concretes.

Competència digital transversal: CCEE 1: 1.1. Trobar, de manera guiada, dades, informació i continguts a través d’una cerca en entorns digitals, que doni resposta a la necessitat inicial.

 
Quines àrees es treballen:  Coneixement del medi natural,  i llengua.  
Objectius d’aprenentatge.

 

Què volem que aprengui l’alumnat i per a què?

CAPACITAT + SABER + FINALITAT

 

De la CCEE 4 de llengua: compren textos escrits i multimodals, les seves idees principals de manera autònoma per respondre a una necessitat.

De la CCEE 3 de medi: resol reptes de manera cooperativa utilitzant diferents fonts d’informació i suports per escriure i completar una graella.

De la CCEE 1 de la competència digital transversal: cerca i troba informació a través de la cerca lliure o usant una llista de webs prèviament facilitada per donar resposta a una necessitat.

 
Materials que s’utilitzaran: Ipads de l’aula, PDI de l’aula, llibres de consulta, arxiu de Google Slide.
Activitat pels alumnes: Característiques:

1)      Treball col·laboratiu i cooperatiu a través treball en petits grups on hi ha diferents rols i feines establertes i altres que s’han de repartir i consensuar.

2)      Treball col·laboratiu i cooperatiu a través del aportar informació a la taula de doble entrada per poder-la completar entre tots els petits grups. Aquesta és una activitat a assolir entre tots, per tant, entre tot el gran grup.

Descripció de l’activitat: La idea és que cada grup disposi de com a mínim un llibre i un ipad, però només ho supervisarem, no ho anunciarem com a premissa.

Han de buscar què trobem al bosc i en extensió en altres ecosistemes on viuen animals i plantes. Com a concepte previ, els expliquem què significa ésser inert i ésser viu perquè puguin classificar correctament els elements en la taula de doble entrada.

Projectem la presentació preparada amb el Google Slide:

https://docs.google.com/presentation/d/1cGqgiD47XWB4HTLW-HJlpSqNT8S4TobU6QzlcQeAMZ0/edit?pli=1#slide=id.p

Quins éssers vius hi ha al món_

 

Diapositiva 1: presentació de la S.A. “Quins éssers vius hi ha al món?”.

Explicació en gran grup.

Diapositiva 2: explicació de la organització de la sessió, què farem?

Explicació en gran grup dels passos a seguir i el temps aproximat destinat a cada pas.

Diapositiva 3: activitat 1: organització en petits grups.

Diapositiva 4: auto organització dels petits grups per resoldre l’activitat i cronòmetre.

Diapositiva 5: taula de doble entrada per escriure la informació cooperativament.

Els alumnes investiguen i troben informació sobre éssers vius i éssers inerts en petit grup. Per omplir la taula de doble entrada s’han de fixar abans d’escriure i pensar si va a la columna d’animal, a la columna de vegetal, a la fila d’ésser inert o a la fila d’ésser inert. Per exemple si troben flor, hauran de pensar si és ésser inert o viu, si és animal o vegetal i escriure la paraula flor en un requadre de la columna vegetal i de la fila ésser viu.

Deixarem 20’ amb un cronòmetre que va descomptant el temps perquè es puguin autoregular.

 

Idea: Per fer-ho una mica competitiu, es pot demanar que cada grup triï un dels colors per escriure a la PDI, de manera que podrem comptar quantes entrades ha fet cada grup i quantes d’aquestes han estat correctes.

 

Acabats els 20’, un representant de cada grup sortirà a llegir i comentar quines entrades ha fet i les anirem corregint de columna si és necessari. D’aquesta manera, oralment i en gran grup podrem fer evident la gran diversitat d’éssers vius que hi ha i la seva classificació en dos parelles de conceptes: ésser viu/inert,  animal/vegetal.

 

Diapositiva 6: Què hem après?

Està destinada a reflexionar i extreure conclusions un cop revisada la informació escrita a la taula de doble entrada, és una activitat que es fa en gran grup.

Recurs digital (programa, aplicació…) que s’usarà: Presentació del Google slides de  creació pròpia.

Projectarem a la PDI el Google Slides amb la diapositiva 4 i el cronòmetre mentre els alumnes treballen.

Quan acabin els 20’ projectaríem a la PDI la taula de doble entrada de la diapositiva 5 que els alumnes podran anar completant amb la informació que trobin durant els 20’ de treball en petit grup i després amb gran grup anirem completant i revisant amb les aportacions de tots els grups.

A continuació presento el llistat de pàgines web de consulta i llibres en format paper per consultar a l’aula.

 

Imprimir el següent pdf:

https://www.barcanova.cat/descargas/barcanova/muestras/3348_1460648_UM.pdf

Imprimir el següent mapa conceptual:

http://mds4a.blogspot.com/2019/10/estudiam-naturals.html

 

Webs de consulta:

https://sites.google.com/site/3rescolasantjosep/medi-natural/unitat-1-els-essers-vius

https://www.saviament.com/medi-natural/essers-vius/

4. Disseny d’una activitat de realització autònoma a casa. Penseu en situacions reals que podem viure, un confinament, un alumne que no pugui assistir al centre per una llarga malaltia…

M’imagino que un alumne és a casa o a l’hospital per una malaltia llarga.

Li puc compartir el Google Slide perquè faci l’activitat anterior (https://docs.google.com/presentation/d/1cGqgiD47XWB4HTLW-HJlpSqNT8S4TobU6QzlcQeAMZ0/edit?slide=id.p#slide=id.p) a través de la pestanya compartir i escrivint el seu correu electrònic, o bé copiant l’enllaç i li envio al seu correu electrònic.

 

Dia   Quin recurs digital.  
1

 

Activitat autònoma 1: és la mateixa que els seus companys/es han realitzat en grup i que he explicat a la part anterior de l’activitat.

Context: En la situació d’aprenentatge anterior hem investigat l’animal de bosc que dóna nom a l’aula, el Linx, ara anem a veure quins altres éssers vius hi ha al bosc i al món per extensió.

Enllaç al Google Classroom: https://classroom.google.com/c/NzIxODAyMDI5NDA1  
Enunciat:

S.A. 2: Quins éssers vius hi ha al món? El món de les plantes.

Introducció.

 

Google Slides, compartir-ho a través de correu electrònic copiant l’enllaç o a través del drive clicant al botó superior dret “comparteix”.
  Competència/es específiques de les àrees. De la CCEE 4 de llengua: compren textos escrits i multimodals, les seves idees principals de manera autònoma per respondre a una necessitat.

De la CCEE 3 de medi: resol reptes de manera cooperativa utilitzant diferents fonts d’informació i suports per escriure per completar una graella.

De la CCEE 1 de la competència digital transversal: cerca i troba informació a través de la cerca lliure o usant una llista de webs prèviament facilitada per donar resposta a una necessitat.

Objectius d’aprenentatge:

CAPACITAT + SABER + FINALITAT

 

De la CCEE 4 de llengua: compren textos escrits i multimodals, les seves idees principals de manera autònoma per respondre a una necessitat.

De la CCEE 3 de medi: resol reptes utilitzant diferents fonts d’informació i suports per escriure per completar una graella.

De la CCEE 1 de la competència digital transversal: cerca i troba informació a través de la cerca lliure o usant una llista de webs prèviament facilitatda per donar resposta a una necessitat.

Tasca a realitzar: l’alumne fa recerca i completa la taula present a la diapositiva 5 i completa les reflexions de la diapositiva 6.

El mestre/a corregeix la tasca a través del Google Drive i hi ha una retroacció.

 
Recurs digital a consultar: Pdf online:

https://www.barcanova.cat/descargas/barcanova/muestras/3348_1460648_UM.pdf

Mapa conceptual online:

http://mds4a.blogspot.com/2019/10/estudiam-naturals.html

Webs de consulta:

https://sites.google.com/site/3rescolasantjosep/medi-natural/unitat-1-els-essers-vius

https://www.saviament.com/medi-natural/essers-vius/

 

2

 

Activitat autònoma 2:

Tasca a realitzar:

1)      Visualització del vídeo Què, qui com?

2)      Completar el mapa conceptual fet pel mestre/a al Canva amb 8 espais per omplir.

   
Competència/es específiques de les àrees. De la CCEE 4 de llengua: compren textos escrits i multimodals, les seves idees principals de manera autònoma per respondre a una necessitat.

De la CCEE 2 de medi: en planteja preguntes sobre el món, aplicant les diferents formes de raonament i mètodes del pensament científic, per interpretar, respondre i predir els fets i fenòmens del medi natural.

De la CCEE 1 de la competència digital transversal: cerca i troba informació a través de la cerca lliure o usant una llista de webs prèviament facilitada per donar resposta a una necessitat.

 

Objectius d’aprenentatge:

CAPACITAT + SABER + FINALITAT

 

 

De la CCEE 4 de llengua: comprendre textos escrits i multimodals, les seves idees principals de manera autònoma per respondre a una necessitat.

De la CCEE 2 de medi: planteja preguntes sobre el món, aplicant les diferents formes de raonament i mètodes del pensament científic, per interpretar, respondre i predir els fets i fenòmens del medi natural.

De la CCEE 1 de la competència digital transversal: cerca i troba informació a través de la cerca lliure o usant una llista de webs prèviament facilitada per donar resposta a una necessitat.

  Recurs digital a consultar: Video: https://www.3cat.cat/3cat/qqc-i-flors-pollen-i-fruits/video/5601315/

Document penjat al classroom, Pdf les plantes alumnes.  L’alumne contesta amb un missatge dient les 8 paraules que falten per completar (espais indicats amb lletres de l’abecedari en majúscula).

https://drive.google.com/file/d/1ODh5Ey51yfkSkUdKKVL-Q89VoLlTLNvT/view?usp=drive_link

 

3

 

 

Activitat autònoma 3:

Tasca a realitzar:

Respondre el formulari de Google, auto avaluació. El formulari conté preguntes que es refereixen al mapa conceptual que han completat en l’activitat anterior.

 

Penjat al Google Classroom: formulari.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeuIOPWg8SpNhNngulFPa83CQ0dqwsqLKOwq-1xqJqwRRr9Aw/viewform

Competències específiques. De la CCEE 4 de llengua: compren textos escrits i multimodals, les seves idees principals de manera autònoma per respondre a una necessitat.

De la CCEE 5 de medi: 5. Analitza les característiques de diferents elements o sistemes del medi natural, identificant la seva organització i propietats, establint relacions entre aquests, per tal de reconèixer el valor del patrimoni natural. De la CCEE 1 de la competència digital transversal: cerca i troba informació a través de la cerca lliure o usant una llista de webs prèviament facilitatda per donar resposta a una necessitat.

 

Objectius d’aprenentatge:

CAPACITAT + SABER + FINALITAT

 

 

De la CCEE 4 de llengua: compren textos escrits i multimodals, les seves idees principals de manera autònoma per respondre a una necessitat.

De la CCEE 5 de medi: 5. Analitza les característiques de diferents elements o sistemes del medi natural, identificant la seva organització i propietats, establint relacions entre aquests.

De la CCEE 1 de la competència digital transversal: cerca i troba informació a través de la cerca lliure o usant una llista de webs prèviament facilitatda per donar resposta a una necessitat.

Recurs digital a consultar:

 

Video, clica per accedir a l’ enllaç: https://www.3cat.cat/3cat/qqc-i-flors-pollen-i-fruits/video/5601315/

 

 

Formulari: enllaç.

4

 

Activitat autònoma 4:

Sobre el que he après. Dibuixo i reflexiono.

Tasca a realitzar:

L’alumne dibuixa el que ha après sobre les parts de la flor, la floració i les funció de les abelles.

El dibuix pot ser en format digital o en format paper.

 

Ha d’escriure aquelles paraules i/o frases que ajudin a entendre el dibuix.
Si el dibuix és en format paper, li recomano fer una fotografia al dibuix i enviar-la a través del correu electrònic.

 

   
Competències específiques: De la CCEE 4 de llengua: compren textos escrits i multimodals, les seves idees principals de manera autònoma per respondre a una necessitat.

De la CCEE 7 de medi: Observa, detecta, compren i interpreta canvis del medi natural, analitzant relacions de causalitat, simultaneïtat i successió, per explicar i valorar les relacions entre diferents elements i esdeveniments que permeten entendre el present i imaginar futurs possibles.

De la CCEE 1 de la competència digital transversal: cerca i troba informació a través de la cerca lliure o usant una llista de webs prèviament facilitada per donar resposta a una necessitat.

Objectius d’aprenentatge:

CAPACITAT + SABER + FINALITAT

 

De la CCEE 4 de llengua: compren textos escrits i multimodals, les seves idees principals de manera autònoma per respondre a una necessitat.

De la CCEE 7 de medi: Observa, detecta, compren i interpreta canvis del medi natural, analitzant relacions de causalitat, simultaneïtat i successió, per explicar i valorar les relacions entre diferents elements i esdeveniments que permeten entendre el present i imaginar futurs possibles.

De la CCEE 1 de la competència digital transversal: cerca i troba informació a través de la cerca lliure o usant una llista de webs prèviament facilitada per donar resposta a una necessitat.

 

 

5. Reflexions.

A l’hora d’idear i preparar una activitat perquè és alumnes la duguin a terme, hi ha diferents reptes a afrontar.

En primer lloc, idear i treballar perquè tots els alumnes puguin accedir al coneixement, i en aquest sentit cal tenir en compte diferents camins per accedir al coneixement segons la programació neurolingüística hi ha diferents canals de comunicació (persones més visuals, auditives o kinestèciques) i usar els tres canals ens serveixen per atendre a la diversitat. Per aquest motiu les activitats que presento són variades, per exemple hi ha el treball en grup per buscar i consensuar idees, la visualització i escolta d’un programa, l’escriptura o el dibuix individual. Tenint en comú que són activitats pensades perquè l’alumnat tingui un paper actiu en algun moment de cada activitat.

Aquestes, també són activitats que requereixen nivells cognitius diferents, perquè la seva complexitat també és diferent, com per exemple escoltar, escriure, contestar preguntes, decidir la resposta, dibuixar, consensuar, reflexionar… Així cada alumne també troba el seu moment segons la tasca cognitiva que es veu capaç d’afrontar i la seva zona de desenvolupament proper (segons la teoria de Vygotsky).

En segon lloc, per a mi és un element molt important saber que pots ajudar als alumnes de manera casi immediata quan estan a l’aula i tenen un dubte.

Crear i preparar una activitat perquè els alumnes la puguin fer de manera autònoma és més difícil, (inconvenient) perquè has de ser més acurat i fer l’exercici mental d’imaginar-te l’alumne sol, o amb poca ajuda, realitzant l’activitat. A més a més, has de buscar “el camí” perquè el pugui recórrer tot sol, sense l’acompanyament d’un adult o un docent i  procurar que arribi als mateix “destí” o nivell de coneixement que els altres alumnes que sí que han pogut “gaudir” del guiatge del mestre/a. Per tant, dissenyar activitats perquè les facin de manera autònoma fora de l’aula és més complex.

Tot i així, i ara apunto els avantatges, la gran quantitat de recursos digitals existents ens faciliten la tasca perquè ens ajuden a fer que la tasca sigui més atractiva, per exemple, amb un vídeo, la tasca té un enfocament més lúdic.

Si aconseguim que la tasca tingui una contestació i per tant una espècie de diàleg. Encara que aquest diàleg entre alumne i mestre sigui en diferit és un gran avenç. Aquest diàleg no es podia donar fa uns 25 anys enrere. Ara sí, gràcies a les noves tecnologies.