La següent proposta didàctica integra l’ús de la tecnologia dins i fora de l’aula. És una proposta relacionada amb l’Àmbit de Coneixement del Medi, concretament amb l’àrea de coneixement del medi natural i pensada per alumnes de 4t d’Educació Primària. La proposta inclou competències de l’àmbit esmentat i de l’Àmbit Digital.
Què proposo als alumnes?
Realitzar un reportatge fotogràfic de la flora de la comarca del Maresme i fer-ne un document de referència per l’aula.
A continuació s’especifica la proposta programada tenint en compte els següents aspectes:
- Competències de l’Àmbit Digital sobre les que s’estructura la proposta (C1 Seleccionar, utilitzar i programar dispositius digitals i les seves funcionalitats d’acord amb les tasques a realitzar i C2 Utilitzar les funcions bàsiques de les aplicacions d’edició de textos, tractament de dades numèriques i presentacions multimèdia).
- Dimensió corresponent a aquestes competències: Instruments i aplicacions
- Objectius i continguts clau
- Curs destinatari
- Àrea de coneixement vinculada
- Temporització
- Recursos (materials)
- Avaluació
- Desenvolupament de l’activitat


Avantatges?
- Incentiva la motivació de l’alumne i del docent, promou la creativitat i fomenta l’autonomia i la cooperació.
- L’alumnat pren consciència del bon ús que cal fer dels dispositius digitals.
- Hi ha contacte directe amb l’entorn.
- S’introdueixen instruments nous d’avaluació, autoavaluació i coavalauació.
Inconvenients?
Tot i que personalment no els considero pròpiament inconvenients, esmento un parell d’aspectes a tenir en compte:
- Inversió de temps en el (re)disseny.
- Inversió de temps en la realització de l’activitat.
Deixa un comentari