⇒Seqüència didàctica
|
LA CARTA PERSONAL |
|||
| Assignatura: Llengua Catalana | Nivell: 1r d’ESO | Curs: 2022-2023 | |
| Descripció: El grup està format per 25 nens i nenes. 14 són nois i 11 són noies. Hi ha un noi amb TEA, una noia amb DILL i dues noies que són nouvingudes i fan una classe a la setmana a l’Aula d’Acollida, els dijous.
Hi ha classe de Llengua Catalana dilluns, de 9 a 10 h; dimecres de 9 a 10 h, i dijous, de 10 a 11 h. |
|||
| Objectius: Apropar l’alumnat a una de les maneres més antigues de comunicar-se en el terreny personal. Estudiar els elements bàsics d’una carta personal per, més endavant, introduir la carta i correu electrònic formals. Familiaritzar-se amb el format Base d’Orientació.
Practicar el procés d’escriptura seguint la seqüència: pluja d’idees, esborrany, revisió i versió definitiva. |
|||
| Competències específiques:
4. Comprendre i interpretar textos escrits i multimodals, reconeixent el sentit global, les idees principals i la informació implícita i explícita, i realitzant, de manera progressivament autònoma, reflexions elementals sobre aspectes formals i de contingut, per construir coneixement, i respondre a necessitats i interessos comunicatius diversos. |
|||
| Sessió | Distribució | Activitats | |
| 1 | Gran grup | Explicació del tipus de text, presentació de la Base d’Orientació i lectura de l’exemple. Reflexió. | |
| 2 | Individual | Activitat 1. Definició de cadascuna de les parts en forma de Glossari. | |
| 3 | Individual interaccionant amb el gran grup | Activitat 2. Cerca de companys i companyes amb qui enviar-se cartes. Tots han de cartejar-se almenys amb dues persones. | |
| Individual | Activitat 3. Elaboració d’una pluja d’idees | ||
| 4 | Individual interaccionant amb el gran grup | Activitat 4. Creació de les nostres bústies. Basant-nos en alguns models trobats a Pinterest, creem una bústia personalitzada perquè ens deixin les nostres cartes. | |
| 5 | Individual | Activitat 5. Realització d’un esborrany i revisió amb eines digitals. | |
| 6 | Individual | Activitat 6. Redacció definitiva i enviament de cartes. | |
| 7 | Individual | Activitat 7. Redacció de les respostes a les cartes. | |
| 8 | Gran grup | Votem per decidir quin moment de la setmana dediquem a aquesta tasca. | |
| Individual | Autoavaluació. | ||
| Continuïtat | Individual | Cada setmana es dedicaran els últims 30 min de classe a contestar les cartes en la sessió del dijous abans del pati. | |
| Materials:
-Ordinador -Paper i bolígraf -Sobres Per a la bústia: -Cartolines i fulls de colors -Barra cola -Cinta adhesiva -Tisores -Adorns -Purpurina -Pintura -Cola -Paper per reciclar |
|||
| Atenció a la diversitat: Com que hi ha tanta estona de treball individual, es pot atendre de manera més individualitzada els dubtes que es puguin plantejar per part de l’alumnat NESE. D’una altra banda, les noies de l’Aula d’Acollida faran l’activitat de la carta amb altres alumnes de l’AA. | |||
Deixa un comentari