A mode introductori, cal esmentar la Unitat Didàctica (UD) dins la qual tenen lloc les activitats que s’exposaran a continuació.
Es tracta d’una UD anomenada “La capsa”, destinada a infants d’I5, la qual s’inicia amb la troballa d’una capsa de cartró molt gran a l’aula. El grup d’infants decideix que la utilitzarà per construir un restaurant a l’espai de joc simbòlic de la classe. Per tal de fer-ho, se segueix tot un procés de construcció de coneixement al voltant de com és un restaurant, què s’hi fa, qui hi treballa, quins rols pren cadascú, quins elements en conformen, etc.
És en aquest context d’aprenentatge i en aquest procés d’indagació descrit, doncs, dins el qual es dissenyen les activitats que es detallen a continuació i que inclouen eines digitals.
Activitat 1: Disseny d’una activitat de realització a l’aula
Fem de cambrers
Enunciat
Els infants vivenciaran l’experiència de ser cambrers i cambreres a través de diferents activitats. Aquí se n’expliquen duen en què les tecnologies digitals prenen un paper important.
En primer lloc els infants utilitzaran els Bee-bots. Cada Bee-bot serà un cambrer i la seva feina serà fer arribar els plats corresponents des de la cuina fins a cada taula corresponent que els hagi demanat.
En segon lloc, els infants jugaran a ser cambrers a través d’un joc interactiu a les tauletes.
Competències específiques
Aquestes són les competències específiques que es pretenen desenvolupar a través d’aquestes activitats i que surten dels eixos corresponents del currículum d’educació infantil.
- Eix 1: Un infant que creix amb autonomia i confiança
- Adonar-se de la influència de l’espai i el temps en les situacions de vida quotidiana a partir de les experiències viscudes, per créixer amb seguretat i entendre el món.
- Eix 2. Un infant que es comunica amb diferents llenguatges
- Expressar-se de manera entenedora, personal i creativa mitjançant diferents llenguatges, explorant-ne les possibilitats i gaudint-ne, per respondre a diferents contextos comunicatius.
- Eix 3. Un infant que descobreix l’entorn amb curiositat.
- Desenvolupar, de manera progressiva, diferents formes de raonament i procediments del pensament científic, a través de l’observació i la manipulació, per iniciar-se en la interpretació de l’entorn i respondre de manera creativa als diferents reptes i situacions.
Objectius d’aprenentatge
Redactats en consonància als sabers que estipula el currículum d’infantil i redactats amb relació a cadascuna de les competències específiques.
Amb relació a la competència 1:
- Utilitzar nocions espacials bàsiques en relació amb el propi cos i els objectes en contextos reals i virtuals.
- Reconèixer seqüències d’ordenació temporal a l’hora de servir plats.
- Iniciar-se en l’organització i representació espacial dins el context d’un restaurant real i virtual.
Amb relació a la competència 2:
- Usar de manera saludable i responsable els Bee-bots i les tauletes amb una finalitat comunicativa, d’aprenentatge i gaudi.
Amb relació a la competència 3:
- Avançar en les estratègies de planificació i organització de la pròpia acció en acord amb els membres del grup.
- Usar el mapa del restaurant i fer-lo servir per seguir indicacions senzilles en un context de joc.
Recursos digitals
- Bee-bot: robot infantil programable per a realitzar accions de moviment. El podem fer anar endavant, enrere i cap als costats. Cal indicar-li totes les accions que vols que faci i després prémer el botó “go”.
- Tauletes i el joc “Penguin café“: el joc permet als infants situar-se al rol de cambrer/a d’un restaurant i seguir indicacions senzilles per atendre als comensals.
Tasques a realitzar
Activitat 1
En petit grup de 4 infants 2 faran de cambrers i dos faran de clients. Després s’intercanviaran els rols. Disposen de 2 Bee-bots, una quadrícula de plàstic i dibuixos de les taules i de diferents plats de la carta del restaurant.
- Entre els 4 infants del grup decideixen on posaran les taules del restaurant i on estarà la cuina.
- Els dos alumnes que fan de clients trien quins plats volen.
- Els dos alumnes que fan de cambrers pensen quin és el recorregut que ha de fer el Bee-bot. Primer vivencien el recorregut amb el propi cos, verbalitzant les accions de moviment que van fent, i després utilitzen les imatges amb fletxes per fer-lo.
- Un cop verificat el recorregut, els dos alumnes que fan de cambrer situen el Bee-bot a la cuina i l’han de programar perquè vagi fins a la taula del client que l’ha demanat.
Una possible modificació amb més dificultat podria ser que repartíssim els plats per diferents llocs del restaurant i els Bee-bots haguessin d’anar primer a “buscar” el plat i després fins a la taula corresponent.
Activitat 2:
Cada infant o cada dos infants segons les necessitats i habilitats de cadascú, utilitzaran una tauleta per jugar al joc “Penguin cafè” en el qual s’hauran de posar a la pell d’un cambrer i seguir les demandes dels clients per poder-los donar allò que necessiten.
Activitat 2: Disseny d’una activitat de realització autònoma a casa
El llibre de receptes virtual de l’aula
Enunciat
Cada infant ha de pensar quin és el seu menjar preferit i gravar-se explicant-ho per compartir amb la resta d’infants del grup. Aquesta “recepta” formarà part d’un llibre digital que farem entre tots a través de l’eina “Book creator” i al qual tothom tindrà accés.
Competències específiques
Aquestes són les competències específiques que es pretenen desenvolupar a través d’aquesta activitat i que surten dels eixos corresponents del currículum d’educació infantil.
- Eix 1: Un infant que creix amb autonomia i confiança
- Viure les emocions, expressant i reconeixent sentiments i necessitats, per anar creixent en benestar emocional i seguretat afectiva.
- Eix 2. Un infant que es comunica amb diferents llenguatges
- Interpretar, comprendre i expressar missatges, emprant recursos i coneixements basats en la pròpia experiència, per avançar en la comunicació i la construcció de nous aprenentatges.
- Expressar-se de manera entenedora, personal i creativa mitjançant diferents llenguatges, explorant-ne les possibilitats i gaudint-ne, per respondre a diferents contextos comunicatius.
- Eix 4. Un infant que forma part de la diversitat del món
- Apreciar progressivament l’entorn social i cultural proper i la seva diversitat, mostrant interès i respecte per conviure
Objectius d’aprenentatge
Redactats en consonància als sabers que estipula el currículum d’infantil i amb relació a cadascuna de les competències específiques.
Amb relació a la competència 1:
- Conèixer i expressar preferències i interessos propis en relació al menjar.
- Desenvolupar de manera progressiva un sentiment de pertinença al grup a través del projecte compartir del restaurant.
Amb relació a la competència 2:
- Utilitzar la llengua oral per evocar i relatar fets i per expressar i comunicar idees.
Amb relació a la competència 3:
- Usar de manera saludable i responsable les tauletes i els ordinadors, així com el domini “Book creator” amb una finalitat comunicativa, d’aprenentatge i gaudi.
Amb relació a la competència 4:
- Observar i acceptar la diversitat de costums i de realitats en relació a l’alimentació dins el grup classe.
Recursos digitals
- Tauleta digital, càmera de vídeo o mòbil: servirà per a gravar l’explicació de cada infant. Des de casa poden utilitzar qualsevol dispositiu que permeti aquesta opció.
- Book Creator: és un recurs en línia en format web a través del qual es poden crear llibres virtuals col·laborativament de manera molt intuïtiva.
- Classroom: espai virtual on es penjarà l’enunciat de l’activitat i els enllaços corresponents per tal de poder-la fer.
Aquest és el codi del llibre col·laboratiu: Q922K6Z - Canva: caldrà visualitzar un Canva per tal de saber quina tasca cal realitzar.
Detallar les tasques a realitzar
- Accedir al Clasrroom per veure les tasques a realitzar i visualitzar el Canva on es detalla la tasca.
- Pensar quin és el meu plat preferit.
- Estructurar amb ajuda d’un adult com puc explicar aquest plat de manera entenedora i dinàmica.
- Practicar com ho diré.
- Demanat a un adult que em gravi fent l’explicació i fer-ne una visualització per assegurar-me que s’entén.
- Penjar el vídeo al “Book creator” amb l’ajuda d’un adult (cada infant tindrà una pàgina al llibre virtual amb el seu nom on només caldrà que insereixi el vídeo esmentat). Caldrà entrar a la web de Book creator i accedir al llibre col·laboratiu amb un codi: Q922K6Z
- Anar visualitzant els vídeos i recomanacions dels companys/es.
Recurs digital al Classroom
Aquest és el recurs digital de contingut, en format vídeo de Canva, que els infants tindran penjat al Classroom per tal de poder saber quina tasca han de realitzar.
Reflexions
Crear un recurs digital per a infantil, ja sigui per utilitzar de forma presencial a l’aula o per realitzar de forma autònoma m’ha suposat un gran esforç. Cal tenir en compte que han de ser eines motivadores, però a la vegada prou senzilles perquè les puguin utilitzar infants d’I5 i això suposa un repte.
Pel que fa als avantatges, trobo que tot allò que inclogui eines digitals és, de per si, motivador pels infants i permet apropar-los a uns aprenentatges i unes vivències que poden enriquir molt els seus processos. Tant en el cas dels Bee-bot com en el cas del llibre virtual, són activitats on la l’èxit rau en la participació de tot el grup i, per tant, es fomenta el treball en equip de manera cooperativa en el cas del Bee-bot i de manera col·laborativa en el cas del llibre virtual. Aquests elements fan que la riquesa i l’aprenentatge d’aquestes activitats siguin molt més grans que si es fessin de manera individual, ja que com diu David Bueno “Els aprenentatges cooperatius i col·laboratius són més significatius per als alumnes i impliquen l’activació de moltes més xarxes neurals.” (Bueno, 2017: 171).
Pel que fa als inconvenients, penso que en centrar-nos en educació infantil, les activitats amb eines digitals són activitats que cal fer sempre en petit grup i en acompanyament d’un adult, i això sumat a la recomanació d’un màxim de mitja hora diària d’ús de tecnologies en aquestes edats, pot arribar a limitar les opcions aquest tipus d’activitats.
Deixa un comentari