EL MODERNISME DEL NOSTRE ENTORN

Activitat col·laborativa a l’aula

0. Contextualització:

La unitat didàctica que he seleccionat està relacionada amb la nostra ciutat, en concret, la Terrassa modernista. La duem a terme a una escola del centre de la ciutat, amb l’alumnat de 6è de primària. Aquest alumnat prové de famílies de classe social mitja-alta, que creuen en l’escola pública de qualitat. Tot i tenint l’opció de portar els seus fills/es en una escola concertada, ja que a nivell adquisitiu s’ho poden permetre, decideixen apostar per l’escola pública.

  1. Descripció de l’activitat:

S’apropa la fira modernista de Terrassa i aquest any convidem un grup-classe que no coneix la nostra ciutat. Per grupets, decidim preparar una ruta per mostrar-los els edificis modernistes més emblemàtics de Terrassa i explicar-los, a través d’aquests, una mica més la història de la ciutat.

 

2.1. Competències específiques:

Coneixement del medi natural, social i cultural

Competència específica 1:  Seleccionar i utilitzar dispositius i recursos digitals de forma responsable i eficient per tal de buscar informació, comunicar-se i treballar col·laborativament i en xarxa i per crear continguts segons les necessitats digitals del context.

Competència específica 3: resoldre problemes i reptes generant cooperativament un producte creatiu i innovador a partir de projectes interdisciplinaris, utilitzant diferents formes de raonament, com el pensament de disseny i el pensament computacional, per respondre a necessitats concretes.

Competència específica 5: Analitzar les característiques de diferents elements o sistemes del medi natural, social i cultural, identificant la seva organització i propietats, establint relacions entre aquests, per tal de reconèixer el valor del patrimoni cultural i natural i emprendre accions per a un ús responsable, la seva conservació i la millora.

 

Llengua catalana i literatura

Competència específica 4: Comprendre i interpretar textos escrits i multimodals, reconeixent el sentit global, les idees principals i la informació implícita i explícita, i realitzant, de manera progressivament autònoma, reflexions elementals sobre aspectes formals i de contingut, per construir coneixement, i respondre a necessitats i interessos comunicatius diversos.

Competència específica 5: Produir textos escrits i multimodals, amb adequació, coherència i cohesió, i aplicant estratègies elementals de planificació, redacció, revisió, correcció i edició, amb regulació dels iguals i autoregulació progressivament autònoma i atenent les convencions pròpies del gènere discursiu triat, per construir coneixement i donar resposta de manera informada, eficaç i creativa a demandes comunicatives concretes.

Competència específica 9: Reflexionar de forma guiada sobre el llenguatge i reconèixer i usar els repertoris lingüístics personals, a partir de processos de comprensió i producció de textos orals, escrits, utilitzant la terminologia elemental adequada, per iniciar-se en el desenvolupament de la consciència lingüística i millorar les destreses en la posada en pràctica d’aquests processos.

 

Educació artística

Competència 1: Descobrir propostes artístiques de diferents cultures, èpoques i estils, mitjançant la percepció i la vivència, per desenvolupar la curiositat, el respecte i el gaudi.

Competència específica 2: Investigar i analitzar diferents manifestacions culturals i artístiques i els seus contextos emprant diversos canals i mitjans d’accés a la informació, per desenvolupar el pensament propi, la identitat cultural i l’esperit crític.

També es desenvoluparan les competències transversals següents:  la competència emprenedora, la competència personal, social i d’aprendre a aprendre i la competència digital.

 

2.2. Objectius d’aprenentatge:

  • Identificar i conèixer les mostres de modernisme de la ciutat de Terrassa.
  • Documentar-se vers els edificis modernistes més emblemàtics de la ciutat.
  • Valorar la riquesa del patrimoni cultural de la ciutat on vivim.
  • Dissenyar una ruta modernista de forma coherent tot situant i contextualitzant correctament cada punt d’interès.
  • Col·laborar en el nostre grup de treball per tal de construir coneixements conjuntament.

 

3. Recursos digitals:

L’alumnat haurà d’emprar els ordinador portàtils que disposem a l’aula per tal de poder dur a terme l’activitat. Treballaran en equips, tot col·laborant uns amb els altres. Cadascú aportarà el seu granet de sorra per tal de poder dissenyar una bona ruta modernista, al seu gust.

Per poder-los encaminar una mica, com a docents i guies del seu aprenentatge, els facilitarem aquests enllaços a unes pàgines webs per poder-se documentar correctament.

Aquests són alguns dels enllaços que els proposarem. Aquests enllaços els penjarem en el seu classroom, de manera que els tinguin a mà en tot moment.

Enllaços:

https://visitvalles.com/ca/portfolio_page/el-modernisme-a-terrassa/

https://patrimoni.gencat.cat/ca/article/un-recorregut-pel-modernisme-industrial-terrassa

https://visitaterrassa.cat/

També utilitzaran el Google Drive  i el Google My Maps.

 

4. Tasques a realitzar:

  • Conversa amb tot el grup-classe sobre la ciutat de Terrassa per observar el punt de partida de l’alumnat.
  • En equips, documentació del modernisme a Terrassa, mitjançant els enllaços que els proporcionem a través del classroom (fonts orals i escrites) i la possibilitat d’ampliar-la amb llibres de la biblioteca.
  • Planificació i redacció d’un document on es reculli la possible ruta modernista que plantejaran i les explicacions que duran a terme en cada punt d’interès de la ciutat. Tot el document l’elaboraran en el Goggle Drive, de manera que tot l’equip podrà editar el document i quedarà automàticament guardat.
  • Revisió del document per part de l’alumnat a través de la rúbrica d’expressions escrites, per assegurar-nos que hem elaborat un text amb adequació, coherència, cohesió i bona ortografia.
  • Mitjançant Google My maps, creació de la ruta que proposem per conèixer el modernisme a Terrassa, i doncs, el patrimoni cultural i històric de la nostra ciutat.
  • Finalment, compartirem la nostra ruta amb la classe convidada per tal que puguin fer la nostra ruta proposada i coneguin el nostre patrimoni i el moviment cultural, artístic i literari del modernisme, a través dels dispositius mòbils.
  • Paral·lelament els farem 2 propostes d’activitat per fer amb la família, algun cap de setmana: una visita guiada en algun dels edificis emblemàtics del modernisme i/o una gimcana digital turística, el misteri Muncunill que s’ha de fer mitjançant un dispositiu mòbil. Aquest és l’enllaç per poder reservar les visites guiades: https://visitaterrassa.cat/visites-guiades/ . D’altra banda, per poder accedir al joc cal clicar el següent enllaç: https://gymkanaturistica.com/game/?pin=terrassa . Aquestes propostes són per a la nostra classe i pel grup d’alumnes que convidarem.

 

Activitat individual a casa 

  1. Descripció de l’activitat: proposem crear un esbós d’un edifici inventat, amb trets modernistes. Amb tots ells farem una exposició virtual i compartirem les nostres obres d’art amb els companys/es.

 

2.1. Competències específiques:

Coneixement del medi natural, social i cultural

Competència específica 5: Analitzar les característiques de diferents elements o sistemes del medi natural, social i cultural, identificant la seva organització i propietats, establint relacions entre aquests, per tal de reconèixer el valor del patrimoni cultural i natural i emprendre accions per a un ús responsable, la seva conservació i la millora.

 

Educació artística

Competència 1: Descobrir propostes artístiques de diferents cultures, èpoques i estils, mitjançant  la percepció i la vivència, per desenvolupar la curiositat, el respecte i el gaudi.

Competència específica 2: Investigar i analitzar diferents manifestacions culturals i artístiques i els seus contextos emprant diversos canals i mitjans d’accés a la informació, per desenvolupar el pensament propi, la identitat cultural i l’esperit crític.

Competència específica 3: Experimentar i crear amb les possibilitats del so, la imatge, el cos i els mitjans digitals i multimodals, mitjançant activitats i experiències que incorporin l’aprenentatge autoregulat per expressar i comunicar coneixements, idees, sentiments i emocions.

També es treballaran les competències transversals següents: la competència emprenedora, la competència personal, social i d’aprendre a aprendre i la competència digital.

 

2.2. Objectius d’aprenentatge:

  • Identificar els elements més característics de l’arquitectura modernista.
  • Conèixer més patrimoni històric i cultural de Catalunya.
  • Crear un esbós d’un edifici inventat modernista, tenint en compte les característiques del modernisme.
  • Realitzar un projecte individual amb confiança i seguretat, tenint en compte les meves potencialitats i les meves carències.
  • Compartir en un mur virtual la meva obra d’art.

 

3. Recursos digitals:

Per realitzar aquesta activitat l’alumnat necessitarà un ordinador personal amb connexió a Internet.

Enllaços:

Exposició en línia d’Antoni Gaudí:  https://artsandculture.google.com/story/mAXhJvHIVcEzIw

Modernisme a Catalunya: https://www.femturisme.cat/ca/descobreix/un-tomb-pel-modernisme-catala

IA: https://openai.com/product/dall-e-2

Mur virtual: https://padlet.com/epalau20/l-arquitectura-modernista-v8fdqeuh6db5ifby

Experiència Gaudí, en família (4D i realitat augmentada): https://www.gaudiexperiencia.com/

 

4. Tasques a realitzar:

  • Convidarem al nostre alumnat a veure l’exposició en línia d’un dels principals representats catalans de l’arquitectura modernista, Antoni Gaudí.
  • L’alumnat farà una llista de les característiques que es van repetint en els edificis visualitzats en l’exposició en línia. Aquesta la redactarà en un document de Google Drive.
  • Un altre dia animarem al nostre alumnat a buscar més mostres d’edificis modernistes d’arreu de Catalunya, tot accedint a una pàgina web en concret. Demanarem que busquin punts en comú entre els diferents edificis i aquests elements característics que es van repetint els anotaran a la seva llista, elaborada prèviament.
  • En una altra sessió demanaran a una IA, DALL-E 2, en concret, que generi edificis modernistes. Aquests se’ls inventarà, però a través d’aquests miraran d’identificar alguna característica més relacionada amb aquest moviment cultural, literari i artístic. Si troben alguna altra característica l’anotaran a la llista que ja tenien creada en el Google Drive.
  • En acabat, proporcionarem un text al nostre alumnat on s’especifiquen les característiques bàsiques de l’arquitectura modernista i serà llavors quan comprovaran si havien recollit correctaments totes les caraterístiques principals de l’arquitectura modernista.
  • Finalment, proposarem a l’alumnat que faci el seu esbós personal d’un edifici que integri com a mínim 3 dels elements arquitectònics del modernisme. Cada alumne realitzarà el seu esbós en una làmina de dibuix amb la tècnica artística amb què se senti més còmode.  Amb tots els esbossos farem una exposició virtual, mitjançant un mur virtual, el padlet. D’aquesta manera podrem compartir tots els nostres dissenys arquitectònics modernistes.

*Proposta per fer paral·lelament amb la família: viure l’experiència Gaudí de Barcelona, una experiència de 4D i realitat augmentada per conèixer una mica més Gaudí i la seva obra.

 

5. Recurs digital de contingut, de guia i consulta:

Infografia creada amb el genial.ly

https://view.genial.ly/641f20f19a384c0012dd20f4/interactive-content-arquitectura-modernista

Incrustada en un possible classroom de classe.

https://classroom.google.com/w/NjAxMjA4ODI3NTQy/t/all

 

REFLEXIONS

La diferència entre dissenyar una activitat d’aula, de forma col·laborativa, i una per realitzar a casa de forma autònoma on incorporem en ambdos casos les eines i recursos digitals és principalment la disponibilitat i la qualitat dels dispositius emprats.

A l’escola si es disposa d’un ordinador per cada alumne és ideal, però no sempre és així malauradament. A més, és important assegurar-se del bon funcionament abans de fer les sessions. Revisar el nivell de bateria i el bon funcionament de forma contínua és del tot imprescindible per tal d’evitar contratemps. A més, és del tot necessari que com a mestre tinguis una base tècnica ja que en qualsevol moment l’alumnat pot tenir algun problema tècnic amb els dispositius o el programari, i és realment interessant disposar d’una base per poder-los ajudar a nivell digital.

D’altra banda, quan es proposen tasques per fer a casa amb els dispositius digitals personals cal tenir en compte que tot l’alumnat tingui accés a la tecnologia necessària per tirar endavant el projecte o activitat. També és important que tots ells tinguin una bona connexió a internet i que disposin d’un espai tranquil dins de la seva llar, per tal de poder fer les seves tasques.

Com a mestra, aconsello que quan els alumnes facin tasques amb l’ordinador, tauleta o mòbil, a casa, que es centrin a fer només la tasca que hem proposat des de l’escola, perquè tots sabem que és molt fàcil perdre’s navegant, mirant altres temes que ens encurioseixen. Ser capaç de centrar-te en una tasca és una habilitat que cada vegada s’està perdent amb més facilitat. Vivim en una societat molt accelerada on si podem fer tres coses a la vegada, les fem. Sempre tenim la sensació que ens falta temps i anem corrent d’una banda a l’altra, fent una cosa i pensant en d’altres al mateix temps.

En qualsevol cas, és vital que tu com a mestre tinguis en compte el tipus d’alumnat que tens i coneguis ben bé la destressa que tenen per poder manejar els dispositius digitals correctament i amb seny, i poder realitzar les tasques que proposes, sobretot quan es tracta d’una tasca que hauran de fer sols a casa.

Finalment, com totes les coses, tot té els seus avantatges i els seus inconvenients. Dur a terme una tasca a l’escola, té l’avantatge que pots tenir el suport i el guia del mestre i també dels teus companys/es, i ajudar-se mútuament. El fet de treballar amb els nostres iguals ens facilita la comunicació i comprensió entre nosaltres, tot i que sovint es generen conflictes entre ells a l’hora de treballar en equip. Però és tot un aprenentatge social, una excel·lent oportunitat per créixer com a persona, com a ciutadà que conviu i conviurà amb altres persones.

En canvi, a casa, com a molt, si tens sort tindràs l’ajuda de la teva família. Això sí, a casa doncs, quan tens algun problema et busques més la vida, mous més fils per superar les dificultats i aconseguir els reptes proposats. En contraposició, a l’escola, et pots recolzar més amb els altres i no remoure tants coneixements, tantes habilitats per tirar el projecte endavant.

La motivació també juga un paper important. En funció de l’alumne, un treball col·laboratiu a classe amb eines i recursos digitals pot arribar a ser més motivador que un treball autònom a casa. Depèn molt de l’alumne, però majoritàriament als alumnes els agrada més fer projectes afegint aquest component social, d’equip, de companyerisme.

Finalment és important tenir en compte que a l’aula hi ha molts nivells en competència digital, de la mateixa que hi ha molts nivells en autonomia, en emprenedoria, en la vessant artística, esportiva, etc. Però, sens dubte, aquesta diversitat esdevé font de riquesa, és tot un avantatge en el nostre dia a dia i cal aprofitar-ho!