UNITAT DIDÀCTICA: On viatgem? El text descriptiu topogràfic.
LLENGUA CATALANA. 1r ESO
Descripció de la unitat: Es treballa el text descriptiu topogràfic. L’alumnat ha de crear un text descriptiu sobre un lloc que els agradi (per exemple, una ciutat) i a partir de l’eina digital Genially, faran un mapa interactiu de l’espai.
En aquesta unitat l’alumnat farà ús de l’eina digital Genially, però també necessitarà el Drive per treballar de manera col·laborativa amb els companys i companyes.
- DISSENY D’UNA ACTIVITAT
1.1) A L’AULA
Enunciat: Ara que ja heu triat l’espai sobre el qual voleu fer el text descriptiu i heu cercat informació a Internet, heu de començar a redactar l’escrit. Per fer-ho heu d’obrir un document de Google al Drive, que heu de compartir amb mi. Jo us aniré anotant comentaris si cal modificar alguna cosa. Recordeu posar fotos de cada espai concret que descriviu (per exemple, si heu triat la ciutat de Roma, caldria posar una foto de la Fontana di Trevi per descriure-la). Un cop tingueu el text i us hagi donat el vist-i-plau, podreu començar a elaborar el mapa interactiu amb l’eina Genially.
Competència/es específica/ques d’àrees o matèries i concretar els objectius d’aprenentatge
|
COMPETÈNCIES DE L’ÀMBIT LINGÜÍSTIC |
COMPETÈNCIES TRANSVERSALS |
|
|
ÀMBIT DIGITAL |
ÀMBIT PERSONAL I SOCIAL |
|
|
C1, C2, C4, C5, C6. Actitud 1 i Actitud 3. |
C2, C4, C8. |
C2, C3. |
|
OBJECTIUS D’APRENENTATGE |
CRITERIS D’AVALUACIÓ |
INDICADORS D’AVALUACIÓ |
||
|
Nivell 1. |
Nivell 2. |
Nivell 3. |
||
|
Comprendre la informació d’una descripció; conèixer-ne la funció, el destinatari/ària, emissor/a i la situació comunicativa. |
Entendre un text descriptiu; saber-ne la funció, el destinatari/ària, l’emissor/a i la situació comunicativa |
Obté informació literal i extreu les idees principals; indica la intenció de l’emissor; identifica el destinatari/-ària i la situació comunicativa. |
Obté informació literal i interpretativa del text i extreu les idees principals i secundàries; indica i justifica la intenció de l’emissor/-a i el destinatari/-ària i la situació comunicativa. |
Obté informació literal, interpretativa i valorativa del text i extreu les idees principals i secundàries; raona, a partir de trets lingüístics, la intenció de l’emissor/-a, el destinatari/-ària i la situació comunicativa. |
|
Conèixer la categoria gramatical de l’adjectiu. |
Identificar els adjectius i conèixer-ne les característiques. |
Identifica l’adjectiu i el defineix. |
Identifica i diferencia els tipus d’adjectius; en coneix els trets; els aplica amb ajuda. |
Identifica i diferencia els tipus d’adjectius; en coneix els trets; els aplica manera autònoma. |
|
Planificar un text descriptiu sobre un lloc. |
Elaborar la planificació d’un text topogràfic. |
Genera idees principals i les organitza. |
Genera idees principals i secundàries i les organitza. |
Genera idees principals i secundàries, les organitza i les jerarquitza. |
|
Redactar un text descriptiu, tenint en compte l’adequació, la coherència i la cohesió; atenent a l’estructura i al lèxic. |
Elaborar una descripció atenent a les propietats textuals, l’estructura i el lèxic, amb adjectius, mecanismes de formació de paraules i relacions semàntiques. |
Elabora un text descriptiu seguint una estructura lògica; és suficientment adequat, coherent i cohesionat; presenta algun error d’adequació, coherència i cohesió; empra un lèxic bàsic. |
Elabora un text descriptiu amb una estructura lògica; és adequat, coherent, i cohesionat; usa un lèxic correcte; hi empra sinònims i antònims bàsics. |
Elabora un text descriptiu amb un ordre lògic; presenta adequació, coherència i cohesió; usa un lèxic ric i precís; genera noves paraules de creació pròpia; hi empra sinònims i antònims complexos. |
|
Revisar el text per corregir-lo i presentar-lo respectant aspectes formals i de presentació. |
Aplicar estratègies i reflexionar gramaticalment per revisar la redacció del propi text i millorar-lo. |
Rellegeix el text i corregeix algun error amb material de consulta. El text presenta algun canvi de millora i s’adapta mínimament als aspectes formals i de presentació. |
Rellegeix el text i corregeix errors utilitzant diversos materials de consulta. El text presenta canvis de millora i s’adapta als aspectes formals i de presentació. |
Rellegeix el text i en fa una revisió minuciosa emprant diversos materials de consulta. El text s’adapta plenament als aspectes formals i de presentació. |
|
Utilitzar el processador de textos per a la creació del text i les eines digitals. |
Fer ús del processador de textos per redactar i de les eines digitals proposades. |
Elabora un document de text i empra alguna funció bàsica d’edició de textos; presenta dificultats per utilitzar les eines digitals. |
Elabora un document de text, empra les funcions bàsiques d’edició de textos i utilitza correctament les eines digitals. |
Elabora un document de text, empra funcions bàsiques i avançades i mostra un gran domini de les eines digitals. |
|
Treballar en grup de manera col·laborativa. |
Participar de manera activa en el treball de grup. |
Participa en les activitats del grup; presenta dificultats per assumir el rol. |
Participa en les activitats del grup, assumeix el rol i proposa idees de millora. |
Participa en les activitats del grup, assumeix el seu rol, proposa idees de millora i ajuda la resta de membres del grup. |
Recursos digitals:
-
Drive
-
Classroom
- https://genial.ly/es/
Tasques a realitzar:
|
ACTIVITATS D’INICI: Exploració d’idees prèvies |
|
|
Sessió 1 |
|
|
ACTIVITATS DE DESENVOLUPAMENT: Introducció de nous continguts |
|
|
Sessions 2 i 3 |
|
|
Sessions 4 i 5 |
|
|
ACTIVITATS DE SÍNTESI: Aplicació dels continguts |
|
|
Sessions 6, 7, 8 i 9 |
|
|
Sessió 10 |
|
2.1) DISSENY D’UNA ACTIVITAT DE REALITZACIÓ AUTÒNOMA A CASA
L’activitat pot ser la mateixa, ja que es treballa mitjançant el Drive. Tanmateix, sí que caldria afegir algun recurs digital al Classroom per tal de facilitar la tasca.
a) Al Classroom es pot penjar la següent rúbrica d’autoavaluació (a classe, de manera presencial, es podria facilitar la tasca en paper).
|
Aspecte a avaluar |
SÍ |
NO |
A mitges |
Comentari de millora |
|
ESTRUCTURA I ORDRE |
||||
|
||||
|
||||
|
||||
|
CONTINGUT |
||||
|
||||
|
||||
|
LÈXIC |
||||
|
||||
|
||||
|
||||
|
PROPIETATS TEXTUALS |
||||
|
||||
|
||||
|
||||
|
ORTOGRAFIA |
||||
|
||||
|
||||
|
OBSERVACIONS |
||||
b) Tutorial youtube com crear un mapa interactiu amb Genially:
https://www.youtube.com/watch?v=zAEMK98cHuc
3) REFLEXIONS
Sens dubte, les noves tecnologies són un èxit entre l’alumnat avui en dia. Per això, hem de fer aquesta atracció cap a les eines digitals per tal de treure’n profit i fer d’elles una manera d’aprendre. A més, resulta un recurs extraordinari per poder arribar a tot l’alumnat i garantir que tots i totes, encara que estiguin a casa per un confinament, una malaltia, etc., puguin seguir la matèria.
Per tant, les eines digitals afavoreixen la inclusió educativa.
Deixa un comentari